Dowiedz się więcej
Tester oprogramowania - sytuacja na rynku pracy i zarobki

Opublikowano  przez Paulina Baszak

Jeśli chcesz dobrze zarabiać i mieć stabilną pracę, wybierz branżę IT - tak mówi się już od kilku lat. I rzeczywiście zapotrzebowanie na specjalistów IT nie spada. Dotyczy to nie tylko programistów, ale również testerów oprogramowania.

Zmiana rynku pracy, ciągle rosnąca różnorodność i liczba urządzeń, przeglądarek internetowych, technologii wywiera wpływ na to, jak wygląda obecnie świat testowania oprogramowania, jednocześnie stawiając nowe wyzwania na przyszłość.

Sytuacja testerów na rynku pracy

Rosnąca liczba powstających aplikacji, ich złożoność, jak i ciągle zwiększająca się liczba danych wymaga coraz większej pracy testerów. Dlatego też zapotrzebowanie na testerów oprogramowania nie maleje. Wszystkie tworzone programy i aplikacje należy sprawdzić pod kątem błędów i usterek. Testerzy dbają o jakość. To dzięki nim produkt jest dokładnie taki, jak oczekuje tego odbiorca.

Pracę testera można dostać bez dyplomu wyższej uczelni, ale wiedza techniczna jest konieczna. Branża czeka przede wszystkim na osoby, które teorię wykorzystują w praktyce. Zmieniły się oczekiwania pracodawców, którzy nie szukają już testerów do przeklikania po interfejsie. Liczą się umiejętności i zacięcie techniczne, które umożliwia współpracę z programistami i klientami zamawiającymi oprogramowanie. W cenie są testerzy automatyzujący, właśnie ze względu na ich umiejętności programowania i szybkość przeprowadzanych testów.

Zarobki testerów w 2019 roku

Na początek, pensja dla juniorów nie jest zbyt wysoka. Wynika to z braku doświadczenia i podstawowych umiejętności. Znaczenie ma też specjalizacja - mniej zarabia tester manualny, a więcej automatyzujący. Średnia pensja junior testera manualnego wg serwisu Wynagrodzenia.pl wynosi 4.500 zł brutto/m-c, a automatyzującego 5.000 zł brutto/m-c. Stawki rosną wraz z doświadczeniem, seniorzy zarabiają już dużo więcej, dla porównania: senior tester manualny 9.600 zł brutto/m-c, a automatyzujący 10.400 zł brutto/m-c. Szczegółową analizę zarobków przeczytasz w tekście Ile zarabia tester oprogramowania?

A z tego filmiku dowiesz się, czym zajmuje się tester manualny i automatyzujący, co ułatwi podjęcie decyzji o ukierunkowaniu kariery zawodowej:

Wynagrodzenia testerów oprogramowania zbliżają się do stawek dla programistów. Wynika to z dużego deficytu testerów na poziomie seniorów, ale i rosnących wymagań wobec umiejętności technicznych. Rośnie również świadomość pracodawców wobec wartości pracy testerów oprogramowania.

Czego wymagają pracodawcy od testerów oprogramowania?

Przede wszystkim wymagania wobec testera automatyzującego dotyczą znajomości technologii. Z ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisie No Fluff Jobs wynika, że pracodawcy w 2018 roku oczekiwali przede wszystkim znajomości: Javy (26%), SQL (13%) JavaScript’u (12%), Python’a (12%), .NET (9%). Mile widziany jest certyfikat ISTQB, znajomość Git’a i języka angielskiego. Częto w wymaganiach podawane są również kompetencje miękkie: komunikatywność, zaangażowanie, umiejętność pracy w zespole.

Dane z roku 2019 wyglądają następująco:

najpopularniejsze języki testerów

źródło: No Fluff Jobs

Według najnowszych badań No Fluff Jobs, Java jest nadal najczęściej wymaganym językiem programowania wśród testerów. Na trzecim miejscu pojawił się Python, a nieco niżej, na miejsce piąte spadł JavaScript.

Możliwości rozwoju dla testera oprogramowania

Twoja kariera zawodowa może zacząć się od testera oprogramowania, a jak potoczy się dalej, zależy już tylko od Ciebie. Zobacz godzinny webinar na temat tego, jak zostać testerem oprogramowania:

Najczęstsze kierunki rozwoju w karierze testera oprogramowania:

Tester automatyzujący

Będąc testerem manualnym możesz dużo łatwiej zostać testerem automatuzującym. Przede wszystkim musisz nauczyć się programować.

    Obowiązki testera automatyzującego:

  • Za pomocą języków programowania pisze skrypty automatyzujące testowanie;
  • Zna podstawy obiektowych języków programowania;
  • Współpracuje z programistami.

Manager IT

  • Monitoruje testy w poszczególnych etapach;
  • Wskazuje jakie metody zostaną użyte dla danego zagadnienia;
  • Zarządza zespołem testerskim lub testerskim i programistami;

Programista

  • Tworzy oprogramowanie;
  • Front-end Developer w uproszczeniu jest odpowiedzialny za to, co widzi użytkownik na stronie internetowej;
  • Back-end Developer (BE) jest odpowiedzialny za to, co dzieje się za kulisami aplikacji;
  • Full stack Developer to połączenie Front-endowca i Back-endowca.

Specjalista ds. UX

  • Dba o to, aby aplikacje czy systemy były użyteczne dla użytkowników;
  • Tworzy prototypy/makiety aplikacji czy stron internetowych;
  • Prowadzi warsztaty z klientami.

Na rynku pracy jest jeszcze niewielu testerów potrafiących programować. Zdecydowana większość pracowników IT to programiści, np. na portalu LinkedIn jest 40 razy więcej programistów niż testerów oprogramowania. Dlatego przeważająca ilość ogłoszeń o pracę dotyczy stanowiska testera automatyzującego. Zapotrzebowanie jest więc duże, ale ilość specjalistów bardzo mała. Teraz jest najlepszy czas na znalezienie pracy jako tester oprogramowania. Za kilka lat na rynku pracy pojawi się więcej osób z doświadczeniem i znalezienie pierwszej pracy w IT nie będzie już takie proste.

Umów się na rozmowę z doradcą Kodilli