Dowiedz się więcej
Czy warto zostać freelancerem w branży IT? [DARMOWY E-BOOK]

Opublikowano  przez Marek Zoellner

Czym zajmuje się polski freelancer? Dla kogo i gdzie pracuje? Czym może się zajmować w branży IT? Sprawdź, jak zdobyć niezależność i pracować na własny rachunek.

W Polsce działa obecnie ponad 220 tys. freelancerów świadczących elektroniczne usługi dla biznesu, a ponad połowa z nich zarabia na życie wyłącznie w ten sposób. Do tej grupy należą m.in. copywriterzy, graficy i tłumacze, jednak w ostatnim czasie wśród wolnych strzelców przeważają programiści. Chcesz do nich dołączyć i zyskać większą niezależność podejmując nowe wyzwania? Szukasz nowej drogi zawodowej i chcesz się sprawdzić przyjmując dodatkowe zlecenia? A może jeszcze studiujesz, ale już teraz myślisz o zdobyciu niezbędnego doświadczenia, które po uzyskaniu dyplomu zwiększy Twoje szanse na rynku pracy?

Umów się na darmową rozmowę z Doradcą

Wzrost zapotrzebowania na usługi freelancerów widać w wielu statystykach. Portal The Balance Careers donosi, że w Stanach Zjednoczonych takich pracowników jest już 53 mln (jedna trzecia całej siły roboczej USA), podczas gdy w 2010 roku było ich tylko 10,3 mln. Są tańsi i wygodniejsi dla firm. Wielu z nich jest już specjalistami i nie wymaga szkolenia. Co jednak najważniejsze, nie trzeba ich pilnować, ponieważ zależy im na utrzymaniu zleceń i klientów, bardzo mocno dbają więc o jakość wykonywanych usług.

Czym zajmuje się polski freelancer?

Według badania serwisu Useme.eu, platformy dedykowanej wolnym strzelcom, w Polsce pracuje ponad 220 tys. freelancerów świadczących elektroniczne usługi dla biznesu. Z tego 115 tys. utrzymuje się wyłącznie w ten sposób.

Wśród nich najczęściej spotykamy dziennikarzy, korektorów, trenerów personalnych czy psychologów, ale najczęściej wybierają zajęcia wymagające znajomości nowych technologii.

Według Useme.eu największy przyrost freelancerów można zaobserwować właśnie w branży programistycznej i szeroko pojętych usługach IT, w tym tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Freelancerzy w Polsce:

  • Copywriting i social media - 30%
  • Grafika i projektowanie - 24%
  • Usługi IT, SEO/SEM i programowanie - 12%
  • Strony WWW i sklepy internetowe - 10%
  • Fotografia, wideo i animacja - 9%
  • Tłumaczenia tekstów - 8%
  • Wirtualna asystentura - 4%
  • Prace manualne i rękodzieło - 2%

Największą grupę odbiorców usług freelancerów stanowią mikro- (68,4%) i małe przedsiębiorstwa (50,3%) oraz osoby fizyczne (50%). Duże korporacje rzadziej korzystają z pomocy niezależnych podwykonawców (19,9%).

Jak wynika z innego zestawienia Useme.eu, polskiego freelancera można spotkać właściwie w każdym miejscu w Polsce:

  • 14,5% - wsie i małe miejscowości
  • 9,2% - miasta do 20 tys. mieszkańców
  • 16,5% - miasta 20-100 tys. mieszkańców
  • 21,7% - miasta 100-400 tys. mieszkańców
  • 38% - miasta powyżej 400 tys. mieszkańców

Freelancerzy w branży IT

Rynek pracy dla freelancerów w IT jest ogromny. Wystarczy spojrzeć na statystyki portalu Oferia.pl, w którym dla kategorii “Programowanie, IT” pod koniec 2019 roku było prawie 700 zleceń o wartości 1,2 mln zł. Wystarczyło jednak odświeżyć stronę po 30 minutach, żeby ta liczba się zmieniła. Środowisko zleceniodawców i zleceniobiorców to “żywy organizm” i gdy część propozycji znika, po chwili pojawiają się nowe.

W jakich obszarach można zarobić? Zakres obowiązków jest duży, od kategorii ogólnych, takich jak:

  • tworzenie stron,
  • wprowadzanie modyfikacji w działających serwisach i portalach,
  • sklepy internetowe,
  • strony-wizytówki,

przez bardziej szczegółowe:

  • web development,
  • web design,
  • e-commerce,
  • WordPress,
  • Android, iOS,

po konkretne zlecenia, wymagające mniej lub bardziej określonych umiejętności:

  • dorobienie responsywności w działającym serwisie ogłoszeniowym,
  • napisane funkcji oraz dodanie przycisku na WordPress,
  • konfiguracja wtyczki na blogu,
  • poprawienie modułu logowania,
  • wprowadzanie produktów do sklepu internetowego,
  • przygotowanie projektu strony www,
  • napisanie gry w JavaScript,
  • zaprojektowanie aplikacji na Androida,
  • zmiany w aplikacji iOS,
  • zainstalowanie certyfikatu SSL,
  • stworzenie aplikacji mobilnej do monitorowania treningów,
  • zaprogramowanie aplikacji desktopowej w Javie, która będzie pobierać dane z bazy danych,
  • prace związane z zaprogramowaniem komponentów HTML, CSS i JavaScript.

Dla Absolwentów Kodilli ciekawą opcją wydaje się np. edycja stron HTML, w których należy usunąć zbędne skrypty JavaScript oraz inne kody, wstawić informację w stopce, zmienić odnośniki czy nazwy. Ktoś bardziej doświadczony może z kolei pokusić się o kontakt ze zleceniodawcą, oferującym stałą współpracę programiście iOS, którego zadaniem będzie wdrażanie i rozwój aplikacji mobilnych.

Ucz się programowania i pracuj na własny rachunek

Jeśli myślisz, że ten kierunek jest dla Ciebie i chcesz pracować w branży IT jako freelancer, zastanów się nad równie elastyczną formą zdobywania nowych umiejętności. Mogą to być kursy online. Właśnie takie szkolenia oferuje Kodilla.

Więcej na temat kluczowych umiejętności niezbędnych do pracy w IT jako freelancer przeczytasz zaś w naszym darmowym e-booku. Dowiesz się z niego m.in., jakie kwalifikacje twarde i miękkie powinien posiadać wolny strzelec w IT, ile zarabia freelancer w IT i czy można w ten sposób pracować jednocześnie studiując.

Pobierz darmowy e-book:

Freelancer w branży IT

Umów się na rozmowę z doradcą Kodilli