Dowiedz się więcej
Coraz więcej ofert dla juniorów. Co trzeba umieć, żeby dostać pracę?

Opublikowano  przez Marek Zoellner

Sytuacja na rynku pracy, którym w ostatnich miesiącach zachwiała pandemia, zaczęła wracać do normy. Rynek znów jest jak gąbka i dosłownie wysysa najlepiej wykwalifikowanych specjalistów. Pojawia się jednak także wiele ogłoszeń z ofertami dla osób z najmniejszym doświadczeniem.

- Mamy już ponad 750 ogłoszeń dla Juniorów! - ogłosił niedawno w internecie CEO Just Join IT jednego z największych polskich job boardów z ofertami dla IT, Piotr Nowosielski. I jak podkreślił, aby cały polski rynek IT rósł i nadążał z zapotrzebowaniem na produkty/usługi, konieczne będzie właśnie skuteczne wdrażanie juniorów do organizacji. Jako dowód dołączył linki do wspomnianych ogłoszeń (dokładnie 759) na kilkadziesiąt lokalizacji w całej Polsce.

Oczywiście to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w sektorze nowych technologii. Co jeszcze ciekawsze, zakres umiejętności pojawiających się w ofertach jest tak szeroki, że każdy może spróbować znaleźć coś dla siebie.

Praca dla Junior Java Developera

No to może na początek weźmy przykładowe ogłoszenia z Just Join IT i przyjrzyjmy się im trochę bliżej.

Junior Java Developer - praca we Wrocławiu w Unity Group. Pensja brutto/msc 5.000 - 8.000 zł. Wymagania: znajomość Java 11, Springa, Hibernate, PostreSQL oraz Gita - to wszystko na poziomie juniorskim (btw. w portalu Just Join IT, gdzie tę ofertę można znaleźć są specjalne oznaczenia, gdzie jedna kropka to “nice to have”, dwie to właśnie “junior”, trzy “regular” itd.).

praca dla juniora

Czym ma się zajmować taki junior? Jak czytamy w ogłoszeniu, będzie członkiem zespołu odpowiedzialnego za projektowanie, development i utrzymanie jednego z największych systemów e-commerce w kraju. Zostanie też stopniowo wprowadzony w poszczególne technologie i narzędzia: Java 11, Spring, Hibernate, PostgreSQL, GIT oraz wdrożony do pracy zwinnych zespołów (Scrum, Kanban, DevOps).

A teraz dla porównania Warszawa i oferta firmy Be in IT. Tutaj kasa trochę lepsza, bo już 8.000-9.000 zł brutto/msc, ale także wymagany tech stack nieco inny: Java 8+, OOP, Spring (Boot, Security, Hibernate, JEE i frameworki), Maven, Git, Jenkins, Gerrit, JIRA, Oracle, JavaScript, HTML/CSS, React/Angular 2+, SOAP Rest.

Czym się będzie zajmowała taka osoba? Codzienne zadania to:

  • współpraca z międzynarodową firmą, realizującą projekty dot. płatności i fintech
  • tworzenie i prowadzenie dokumentacji technicznej
  • development systemów służących na wewnętrzne potrzeby
  • development backendu, fakultatywnie rozwój fullstack’owy

Pojawiają się tutaj także wymagania oraz informacja o tym, jaki trzeba mieć staż.

  • co najmniej +/- roczne, komercyjne doświadczenie jako Full Stack lub Java Backend Developer
  • mile widziane wykształcenie wyższe IT lub kierunki pokrewne
  • znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B1/B2
  • gotowość do pracy hybrydowej z biura, po okresie pandemii (centrum Warszawy)
  • mile widziana gotowość do startu ASAP

Poza wspomnianymi wyżej widełkami do oferty dołączono także informację, że po sprawdzeniu się, taki programista zarabiać będzie już 10 000 - 12 000 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Firmy IT chcą nie tylko seniorów

To tylko dwa przykłady. Żeby wyciągnąć konkretne wnioski i zebrać dane, które pomogą w poszukiwaniu pracy w IT, najlepiej prześledzić znacznie więcej ogłoszeń i odnieść je do własnej, indywidualnej sytuacji. Dla każdej firmy definicja “juniora” może być trochę inna. Czasem konieczne będzie roczne, komercyjne doświadczenie, innym razem staż u innego pracodawcy nie będzie wymagany, liczyć się będą za to własne, zrealizowane projekty i konkretne umiejętności. Część firm będzie chciała zatrudnić wyłącznie kogoś dobrze “ogarniętego”, inne są otwarte na przyuczenie i wychowanie pracownika niemal od zera. Dlatego warto mocno się rozglądać i nie wolno się poddawać, bo jest z czego wybierać.

Wszystkie ogłoszenia Just Join IT można znaleźć TUTAJ. Ale to nie jest jedyny portal, który informuje o pracy dla juniorów.

W jednej z ostatnich publikacji Bankier.pl przytaczał dane Pracuj.pl, gdzie między styczniem i majem 2021 ogłoszenia kierowane do stażystów/praktykantów i juniorów stanowiły 6,5% wszystkich ofert.

- Można zauważyć, że mimo rosnącego nacisku na rekrutację na stanowiska seniorskie w branży IT wciąż panuje nieco większe zainteresowanie kandydatami na początku drogi zawodowej - mówiła w rozmowie z Bankier.pl Aleksandra Skwarska, ekspertka Grupy Pracuj.

Z kolei w No Fluff Jobs udział ofert na stanowiska juniorskie w 2020 roku wynosił 4,9 proc., natomiast na początku 2021 roku - 7,5 proc. Według widełek wynagrodzeń - omawia Bankier.pl - przygotowanych przez NFJ najniższe płace otrzymują osoby zatrudnione na stanowiskach UX/Design - od 3300 do 5000 zł brutto miesięcznie, na kolejnym miejscu znaleźli się admini - 3400-5500 zł brutto, następnie pracownicy suportu - 4100-5500 zł brutto i w końcu zatrudnieni w testingu od 4000 do 6000 zł brutto.

Darmowe doradztwo zawodowe

Umów się na rozmowę z doradcą Kodilli